Spausdinti
Logotipai Versija neįgaliesiems
Kėdainių r. savivaldybės administracija
Biudžetinė įstaiga
J. Basanavičiaus g. 36, 57288 Kėdainiai
Juridinių asmenų registras
Kodas 188768545
Tel. (8 347) 69 550, Faks. (8 347) 61 125
E.p. administracija@kedainiai.lt

Teisės aktų paieška
Viešojo administravimo kokybės politika
Elektroninės paslaugos
Strateginis veiklos planas
Kėdainių miesto bendrasis planas 2010-2020 metams
E. Žemėlapis
Tarybos posėdžių transliacija

Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
29303101020304
Liepa
    2019     
Naujienos
2019-07-03
Nuo šiol savarankiškumo klausimyną senjorams pildys savivaldybių darbuotojai

Nustačius, kad žmogus turi specialiųjų poreikių, savivaldybė moka tikslines kompensacijas. Nuo liepos 1 dienos pakeistas senatvės pensinio amžiaus sulaukusių žmonių specialiųjų poreikių vertinimas. Klausimyną, pagal kurį nustatomas asmens savarankiškumas, pildys nebe Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba, o vietos savivaldybės darbuotojai. Informacijos apie naują tvarką galima rasti Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos svetainėje, o šiandien konkrečiai apie tai kalbamės su savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Jūrate Blinstrubaite.

 - Kas tai yra asmens savarankiškumas?

- Asmens savarankiškumas įvertinamas atsižvelgus į individualias žmogaus galimybes judėti, maitintis, rūpintis savo higiena, bendrauti, palaikyti socialinius ryšius

Nuotr. savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja Jūratė Blinstrubaitė

- Kaip keičiama jo įvertinimo tvarka?

Senatvės pensinio amžiaus sulaukę žmonės kaip ir anksčiau turi kreiptis pirmiausia į savo gydytoją. Asmuo arba jo atstovas kreipiasi į asmens sveikatos įstaigos jį gydantį gydytoją ir pateikia laisvos formos prašymą dėl siuntimo į NDNT specialiesiems poreikiams nustatyti, kuriame turi būti nurodytas asmens, pageidaujančio gauti siuntimą į NDNT specialiesiems poreikiams nustatyti, vardas ir pavardė, gimimo data, gyvenamosios vietos adresas, telefono ryšio numeris ir (ar) elektroninio pašto adresas.
NDNT prašymą nustatyti specialiuosius poreikius persiunčia į savivaldybę ir savivaldybės paskirti atstovai organizuoja asmens savarankiškumo įvertinimą. Anksčiau gydytojai įvertindavo ir bazinį funkcionavimo lygmenį, išreikštą medicininiais kriterijais, ir asmens savarankiškumą, o dabar asmens savarankiškumą vertins savivaldybės darbuotojai.

- Tai žmogui kaip ir anksčiau pirmiausia reikia kreiptis į gydytoją, nereikia eiti į savivaldybę?

- Tikrai taip, žmonėms dėl kreipimosi tvarka nepasikeitė, į savivaldybę eiti tikrai nereikia, reikia, kaip ir anksčiau, pirmiausiai kreiptis į gydantį gydytoją. Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba, gavusi asmens prašymą įvertinti jo specialiuosius poreikius, persiųs savivaldybei informaciją, asmens kontaktus ir tada savivaldybės darbuotojas su juo susisieks ir susitars dėl susitikimo. Įvertinti mes turėsime per 10 darbo dienų. Žmonėms šios naujos tvarkos įvedimas nuo liepos 1 dienos neturi įtakos nei jų kreipimosi, nei pinigine prasme.

- O savivaldybės atstovas sugebės įvertinti, užteks kvalifikacijos?

- Taip, neseniai keli savivaldybės darbuotojai, kurie paskirti vertinti, buvo mokymuose. Siekiant užtikrinti sklandų pasirengimą vertinti asmenų savarankiškumą šių metų gegužės ir birželio mėnesiais Socialinės apsaugos ir darbo ministerija inicijavo mokymus savivaldybių darbuotojams.

Mes esam numatę, kad vertins kiekvienos seniūnijos darbuotojas pagal teritorijas. Kaimiškose seniūnijose tų seniūnijų socialiniai darbuotojai, o mieste vertins Kėdainių bendruomenės socialinio centro darbuotojai. Tokiu pat principu yra teikiama ir pagalba į namus.

- O ar žmogus susitarus turės atvykti pas socialinį darbuotoją, ar šis pas žmogų?

- Jie abu turės susitarti. Galbūt žmogus pats norės ir galės atvykti, o galbūt jo būsena tokia, kad jis negali niekur vykti, tai tada pas jį atvyks socialinis darbuotojas.

- Tai taip išeitų, norint, kad būtų nustatyti specialieji poreikiai, dabar neužteks vien Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos išvados, reikės ir savivaldybės socialinio darbuotojo išvados apie asmens savarankiškumą, t. y. apie jo galimybes judėti, pasidaryti valgyti, pasirūpinti asmens higiena, atstovauti savo interesams ir pan. Bet ir anksčiau savivaldybės darbuotojai vertino, tik tai buvo socialinių paslaugų poreikio vertinimas.

- Taip, anksčiau savivaldybė vertindavo tik socialinių paslaugų poreikį, o dabar vienu metu, kai žmogus kreipiasi, kartu nustatomas ir asmens savarankiškumas. Socialinis darbuotojas, nuvykęs pas žmogų, iš karto matys, kokių papildomų tam asmeniui ar šeimos nariui reikia paslaugų.

- O jei žmogus per dešimt darbo dienų nesutiks priimti socialinio darbuotojo arba nesutiks atvykti pas socialinį darbuotoją?

- Jie turi susitarti. Aišku, nebūtinai turi atvykti į namus, gali socialinis darbuotojas nuvykti ir į ligoninę, jei tuo metu ligonis ten guli, nes gali būti, kad ligoninės skyrius siųs ligonio prašymą įvertinti savarankiškumą. Gali, pavyzdžiui, būti, kad žmogus negali kalbėti telefonu, tada bus tariamasi su artimaisiais. Tiesiog reikia žinoti, kad per 10 darbo dienų reikia sudaryti sąlygas susitikti ir įvertinti.

- Dešimt dienų yra gan trumpas laikas susitarti, įvertinti, paruošti dokumentus

Įvykus nelaimei, pablogėjus situacijai, žmogui svarbu bent minimali išmoka, tad delsti tikrai neverta. Pateisinamomis pripažįstamos šios neatvykimo priežastys: šeimos narių ar artimųjų giminaičių mirtis, nelaimingas atsitikimas, liga, su (si) žalojimas, gimdymas, šeimos nario priežiūra ar slaugymas, informacijos apie specialiųjų poreikių vertinimą iš NDNT negavimas ar pavėluotas gavimas, kitos nuo asmens nepriklausančios neatvykimo priežastys, vertinimą atliekančio NDNT skyriaus vedėjo pripažintos svarbiomis.

- Dabar Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba prieš pateikdama galutinę išvadą turės du įvertinimus: gydytojo ir socialinio darbuotojo, o jei ims ir įvertinimas labai skirsis?

- Taip kaip ir neturėtų atsitikti, bet jei taip būtų, tada vyks Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba dar kartą įvertinti. Manau, tokia įvertinimo tvarka bus objektyvesnė.

- Dėl socialinių poreikių nustatymo gali kreiptis ir žmogus, neturintis neįgalumo?

- Taip, nebūtinai. Žmogus, jei turi bazinių funkcinių sutrikimų, gali kreiptis dėl savarankiškumo įvertinimo.

 Pirmoji nuotr.  iš svetainės https://depositphotos.com

Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos informacija:

Nuo liepos – savarankiškumo klausimyną senjorams pildys savivaldybių darbuotojai

Parengė Rūta Švedienė, Bendrojo skyriaus vyr. specialistė

Kėdainių rajono savivaldybės informacija

 

 

 

 


Atgal  Atgal  
Komentarus rašyti gali tik prisijungę vartotojai

Prisijungti galite čia

 
 
   
   
           
© Kėdainių rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas, naudojama SmartWeb sistema