Spausdinti
Logotipai Versija neįgaliesiems
Kėdainių r. savivaldybės administracija
Biudžetinė įstaiga
J. Basanavičiaus g. 36, 57288 Kėdainiai
Juridinių asmenų registras
Kodas 188768545
Tel. (8 347) 69 550, Faks. (8 347) 61 125
E.p. administracija@kedainiai.lt

Teisės aktų paieška
Kėdainių rajono savivaldybės piliečių chartija
Elektroninės paslaugos
Strateginis veiklos planas
Kėdainių miesto bendrasis planas 2010-2020 metams
E. Žemėlapis
Tarybos posėdžių transliacija

Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
28293001020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
26272829303101
Spalis
    2020     
Naujienos
2020-10-12
Kad būtume kalbiškai išprusę

Penktadienį Kėdainių rajono savivaldybės darbuotojai susitiko su Mokslo ir enciklopedijų leidybos centro leidžiamo „Gimtosios kalbos“ žurnalo vyr. redaktore, Lietuvių kalbos draugijos valdybos sekretore Rita Urnėžiūte. Viešnia  skaitė paskaitą „Žodis gelbsti, žodis išduoda“. Po šio susitikimo kita paskaita „Metų žodis ir Metų posakis“ buvo surengta visiems kėdainiečiams ir vyko Kėdainių r. sav. Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje.

Paskaitoje „Žodis gelbsti, žodis išduoda“ pranešėja kalbėjo apie tai, kas lemia kalbos priemonių pasirinkimą, pateikė pavyzdžių, kaip kalbėtojo pavartotas žodis ar posakis gali virsti jo atpažinimo ženklu, išskiriančiu šį asmenį iš kalbinės bendruomenės. Tokiu ženklu gali tapti ir taikli frazė, ir kalbinis nesusipratimas ar elementari klaida, ir kitakalbis intarpas.

Klausytojai kartu su pranešėja svarstė, kada, kaip ir kodėl sakytinėje ir rašytinėje kalboje atsiranda kitų kalbų intarpų. Buvo įdomu išgirsti, kaip naujieji anglų kalbos skoliniai ir angliški intarpai kalbos sraute tiriami ir vertinami kitose Europos šalyse.

Į anglybių vartojimą galima žvelgti ne tik kaip į kalbinį reiškinį, bet ir kaip į reikšmingą socialinę informaciją, atskleidžiančią kalbėtojo vertybines nuostatas, kalbos ir kultūros prestižo suvokimą. Nagrinėdami sakinius iš įvairios paskirties tekstų mėginome perprasti autorių siekius ir diskutavome apie galimus kitokios raiškos būdus. 

Paskaitoje „Metų žodis ir Metų posakis Lietuvoje ir svetur“ pranešėja R. Urnėžiūtė pirmiausia įvertino, kad Metų žodis nereiškia, kad tai gražiausias žodis, kad tai geriausias, juokingiausias ar įdomiausias žodis.  „Metų žodis ar posakis yra kalbos vienetas, taikliausiai atspindintis ir apibūdinantis tuo metu visuomenėje vyraujančias nuotaikas“, − sakė lektorė. 

Metų žodį ir Metų posakį renka ir komisija, ir visuomenė. Rinkimus organizuoja Lietuvių kalbos draugija, Lietuvių kalbos institutas, portalas Alfa.lt. Metų žodžio ir Metų posakio rinkimai Lietuvoje pirmą kartą įvyko 2018 m. Tada rinktas 2017-ųjų Metų žodis ir Metų posakis. Pirmuosiuose rinkimuose visuomenė nubalsavo už žodį „švaistuomenė“ (ką nors švaistanti bendruomenė) ir posakį „Laikausi kaip Gedimino kalnas“, komisija – už tokį pat posakį ir žodį „nuošliauža“. 

2018-ųjų Metų žodžiu visuomenė išrinko „veryganą“, komisija – „šimtmetį“, Metų posakiu visuomenė pripažino popiežiaus Pranciškaus linkėjimą „Viešpatie, te Lietuva būna vilties švyturiu“, o komisija – tais metais dažnai kartotą posakį „Vaikų teises iškviesiu“. 

2019-ųjų Metų žodžiu visuomenė išrinko žodį „gaisras“, o komisija – „trinkelizaciją“, Metų posakiu ir komisija, ir visuomenė išrinko pasakymą „Mes dzūkai – ne paspirtukai“. 

Tokie rinkimai ne vienoje šalyje turi senas tradicijas. Gretindami įvairių šalių Metų žodžio ir Metų posakio rinkimų nugalėtojus matome, kaip kalboje atsispindi ne tik tos šalies, bet ir viso pasaulio aktualijos. Pavyzdžiui, lenkų 2019-ųjų Metų žodžiu tapo KLIMAT (klimatas), slovėnų – PODNEBJE (klimatas), Oksfordo žodyno – CLIMATE EMERGENCY (klimato nepaprastoji padėtis). 

2020 metų Metų žodžio ir Metų posakio rinkimų pagrindiniai kandidatai: vamzdis („Tas vamzdis vos ne ant stalo guli), virusas „Atėjo virusas visiems laikams“, „Parodykime virusui ragus!“), karantinas („Prie karantino buvo geriau“), koronafobija, koronapanika, koronabėglys, antikoronininkas, antikaukininkas, bekaukis, kaukynės, kauknešys, kaukomatas, rizikaamžis. 

Kandidatus galima siūlyti iki pat sausio 1 dienos el. p. metuzodis@gmail.com arba Metų žodžio paskyroje feisbuke. 

Beje, renginio pradžioje R. Urnėžiūtė, kaip Lietuvių kalbos draugijos valdybos sekretorė, įteikė padėką ir dovaną Kėdainių

rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vyr. specialistui ir LKD Kėdainių M. Daukšos skyriaus pirmininko pavaduotojui Rytui Tamašauskui už aktyvią veiklą lituanistikos srityje ir ypač už tokį kruopštų darbą tyrinėjant ir aprašant vietovardžius.

Abu renginiai yra lituanistikos sklaidos projekto pagal Lietuvių kalbos prestižo stiprinimo programą Kėdainių rajono savivaldybės vykdomo projekto „Lietuvių kalbos dienos Kėdainiuose – naujovėms pažinti, su verslininku, politiku, mokytoju bei mokiniu susidraugauti" renginiai.

Remia Valstybinė lietuvių kalbos komisija.

 

 

 

 

 

 

Atgal  Atgal  
Komentarus rašyti gali tik prisijungę vartotojai

Prisijungti galite čia

 
   
   
     
           
© Kėdainių rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas, naudojama SmartWeb sistema