Spausdinti
Logotipai Versija neįgaliesiems
Kėdainių r. savivaldybės administracija
Biudžetinė įstaiga
J. Basanavičiaus g. 36, 57288 Kėdainiai
Juridinių asmenų registras
Kodas 188768545
Tel. (8 347) 69 550, Faks. (8 347) 61 125
E.p. administracija@kedainiai.lt

Teisės aktų paieška
Viešojo administravimo kokybės politika
Elektroninės paslaugos
Strateginis veiklos planas
Kėdainių miesto bendrasis planas 2010-2020 metams
E. Žemėlapis
Tarybos posėdžių transliacija

Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
30010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293031010203
Spalis
    2019     
Naujienos
2019-10-15
Kultūros ministerijoje pristatyta kėdainiečių veikla, skirta Vietovardžių metams

Spalio 11 d. vyko Kultūros ministerijos ir Valstybinės kalbos inspekcijos Vietovardžių metams skirtas renginys. Į renginį buvo pakviesti visi šalies  savivaldybių kalbos tvarkytojai. Dalyvius pasveikino kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas, įžangos žodį tarė laikinai einantis Valstybinės kalbos inspekcijos viršininko pareigas Donatas Smalinskas. Renginyje pranešimą „Vietovardžių metai Kėdainiuose“ skaitė ir Kėdainių rajono savivaldybės kalbos tvarkytoja Rūta Švedienė.

Pasidžiaugta gausa renginių ir bendradarbiavimu

R. Švedienė į renginį atvyko kartu su kolega Kėdainių rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vyr. specialistu Rytu Tamašausku ir pirmiausia savo kalboje jį ir pristatė. „Rytas yra sukaupęs labai daug medžiagos apie Kėdainių krašto vietovardžius. Jis pats renka medžiagą institutų ir bažnyčių archyvuose, ją tyrinėja, kruopščiai ir moksliškai aprašo. Matyt, atėjo toks metas, kai laikas dalintis savo žiniomis. Šiais Vietovardžių metais retas renginys praėjo be Ryto dalyvavimo, pasisakymo, konsultacijų ir patarimų. Mes tikrai neapsiribosim šiais metais akcentuodami vietovardžius. Yra rajone ir kitų žmonių, kuriems rūpi vietovardžiai. Štai mūsų muziejininkas Vaidas Banys taip pat jais domisi ir juos tyrinėja. Ir kai reikia duoti gatvei naują vardą, jis visada noriai prisidės su patarimu, kokį senąjį vietovardį grąžinti į gyvenimą. Svarbu, kad turime nuoširdžiai šioje srityje dirbančių žmonių. Svarbu, kad renginius rengiant, susitelkiame visi, kurie neabejingi kalbai, istorijai, kultūrai. Prisideda kultūros įstaigų žmonės, mokyklos. Ne viena mokykla surengė Vietovardžių metams skirtų renginių“, − kalbėjo R. Švedienė.

Kėdainių rajono savivaldybės kalbos tvarkytoja pranešime pristatė didžiuosius rajono renginius: dvi konferencijas („Kėdainių krašto vietovardžiai: rinkimo ir tyrimo istorija, reikšmė ir įamžinimas“; „Česlovo Milošo žemės kultūrinis, istorinis kraštovaizdis ir vietovardžiai“), įdomiausio Kėdainių krašto vietovardžio rinkimus (išrinktas pavadinimas Devynduoniai), R. Tamašausko straipsnių ciklą vietinėje ir respublikinėje spaudoje apie vietovardžius ir kitą veiklą. Pristatyta ir Lietuvių kalbos draugijos Kėdainių Mikalojaus Daukšos skyriaus veikla, susijusi su vietovardžiais. Papasakota apie Kėdainių krašto muziejaus Tradicinių amatų centro Arnetų name rengtą folkloro tarptautinį festivalį „Į Vidurio Lietuvą susirinkę“, kuris buvo skirtas Lietuvos kraštų senųjų vietovardžių ir gyvenamųjų vietų vardams garsinti. Folkloro ansambliai savo tarmiškose programose tarp dainų, šokių labai gražiai įterpė legendas, sakmes, įvairius pasakojimus apie savo krašto žymias vietas: upių, vietų, piliakalnių ir kitų žymių vietovardžių atsiradimo kilmę.

Pristatyti „Ryto“ progimnazijos, Akademijos gimnazijos, Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro ir kt. Kėdainių rajono savivaldybės institucijų surengti renginiai bei kita veikla.

R. Švedienė sakė, kad metų pabaigoje planuojamas dar vienas renginys, skirtas Vietovardžių metams. Jame bus pristatyta knyga „Žemė prašo nepamiršti vardų“, pranešimus skaitys pranešėjos doc. dr. Filomena Kavoliutė ir Rita Urnėžiūtė, mokyklos, rengusios Vietovardžių metams skirtus renginius, pristatys savo veiklą.

Valstybinės kalbos inspekcija teigiamai vertina Kėdainių rajono savivaldybės kalbos tvarkytojos veiklą

„Kalbos inspekcija labai vertina Rūtos Švedienės, kaip savivaldybės kalbos tvarkytojos, visą veiklą. Malonu, kad jai padeda ir kiti kultūrininkai, neabejingi krašto vietovardžių išsaugojimui ir apskritai lietuvių kalbai. Tai sektinas pavyzdys kitų savivaldybių kalbos tvarkytojams, kaip rūpestis gimtosios kalbos likimu gali sukelti susidomėjimą savo krašto kultūra, istorija ir kaip negailint jėgų ir entuziazmo galima daug nuveikti šioje srityje. Labai dėkojame Rūtai Švedienei ir visiems, kurie organizuoja tokius gražius renginius“, − sakė laikinai einantis Valstybinės kalbos inspekcijos viršininko pareigas Donatas Smalinskas. 

Renginio pranešimai

Dr. Laimutis Bilkis (Lietuvių kalbos institutas) skaitė pranešimą apie vietovardžių vartosenos, sklaidos ir tyrimų aktualijas, paakino kalbos tvarkytojus paraginti savivaldybių administraciją, įvardinant gatves, prisiminti išnykusius vietovių pavadinimus. Doc. dr. Filomena Kavoliutė (Vilniaus universitetas) pabrėžė senųjų vietovardžių svarbą lietuvių kultūrai ir kalbai, nes gyvenamųjų vietovių vardai – nematerialusis šalies kultūros paveldas. Donatas Gudelis (Distancinių tyrimų ir geoinformatikos centras „GIS-Centras“) renginio dalyvius supažindino su oficialiu Lietuvos vietovardžių erdvinių duomenų rinkiniu, sudaromu įgyvendinant Europos Sąjungos direktyvas. Rita Urnėžiūtė („Gimtosios kalbos“ žurnalas, Lietuvių kalbos draugija) pranešime „Maršrutas „Spindulių kloniai – Light House“, kita stotelė – B23″ atkreipė dėmesį įdabar statomų kvartalų, namų pavadinimus, kurie įregistruoti taptų naujaisiais vietovardžiais.

Antroje dalyje Vietovardžių metams skirtą informaciją, paskelbtą savivaldybių interneto svetainėse, analizavo Inspekcijos vyriausioji inspektorė Ramunė Kanišauskaitė, organizuotas konferencijas, seminarus, parodas, parašytus straipsnius ir kitus nuveiktus darbus apžvelgė Šiaulių miesto, Kėdainių ir Kelmės rajonų savivaldybių kalbos tvarkytojos Aušrinė Rinkevičienė, Rūta Švedienė, Ona Laima Gudzinevičiūtė. Vienas iš Vietovardžių metų minėjimo iniciatorių Virginijus Jocys paragino visus viešai skelbti informaciją apie Lietuvoje vykusius renginius, buvo rodomi Šiaulių televizijos sukurto filmo apie išnykusius kaimus fragmentai. Renginį apibendrino Inspektavimo skyriaus vedėjas Arūnas Dambrauskas.

Parengta remiantis Valstybinės kalbos inspekcijos svetainės informacija

 

 

Atgal  Atgal  
Komentarus rašyti gali tik prisijungę vartotojai

Prisijungti galite čia

 
 
   
   
           
© Kėdainių rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas, naudojama SmartWeb sistema