J. Basanavičiaus g. 36, 57288 Kėdainiai
Pradžia
Pradžia
Teisinė informacija
Teisinė informacija
Veiklos sritys
Veiklos sritys
E. demokratija
E. demokratija
Aktualijos
Aktualijos
Projektų viešinimas
Projektų viešinimas
Gegužės 12 d. Respublikos Prezidento rinkimai ir Referendumas
Gegužės 12 d. Respublikos Prezidento rinkimai ir Referendumas
Ne skeneris, o skaitytuvas, ne toneris, o dažomieji milteliai, ne kartridžas, o rašalinė

Skaneris – nevartotinas svetimžodis. V. Dagienės, G. Grigo, T. Jevsikovos Enciklopediniame kompiuterijos žodyne (2008), aprobuotame Kalbos komisijos, teikiami du terminai skaitytuvas, skeneris (ne skaneris) (įtaisas, skaitantis vaizdą nuo paviršiaus, pvz., nuo popieriaus lapo, arba iš fotografinės juostelės skleidimo būdu ir perkeliantis jį į kompiuterio atmintį), angl. scanner, reader. Žinoma, pirmenybė teikiama lietuviškam variantui skaitytuvas.

Vietoj labai paplitusio veiksmažodžio skanuoti reiktų vartoti šiuos lietuviškus  atitikmenis: skaityti, nuskaityti, tačiau, ko gero, daugeliui priimtinesnis atrodys adaptuotasis žodis skenuotitaip pat galimas vartoti.

 

Kartridžas ir toneris yra nevartotinos naujosios svetimybės. Vietoj jų vartotini lietuviški atitikmenys: kartridžas (= kasetė, rašalinė); toneris (= dažomieji milteliai, dažai). Taigi spausdintuvui ar kopijavimo aparatui perkame kasetę (arba rašalinę) su dažomaisiais milteliais (ne kartridžą su toneriu). Taip pat įsidėmėtina, kad kasetes dažais reikia pildyti, o ne užpildyti.

 

 

Pagal VLKK konsultacijų banko patarimus parengė Rūta Švedienė, Kėdainių rajonosavivaldybės kalbos tvarkytoja