„Avalynės remontas“, „avalynės taisymas“, „avalynės taisykla“ – kaip geriau?
Žodžių junginiai avalynės remontas, laikrodžių remontas yra taisomi, nes daiktavardis remontas nevartojamas, kai objektas smulkus ar gedimas nedidelis. Remontas – namų, mašinų ir kitų didelių objektų taisymas.
Vietoj žodžių junginių avalynės remontas vartotina avalynės taisymas, laikrodžių taisymas.
Sakome: avalynės taisymas – ne toks ir paprastas darbas; laikrodžių taisymas – man patinkanti veikla; nunešiau batus, laikrodį taisyti (o ne remontuoti).
Daiktavardžio remontas nereikėtų vartoti taisykloms vadinti.
Pirma, taisyklose daiktai taisomi, ne remontuojami; antra, vietai vadinti netinka veiksmo pavadinimas. Todėl vietoj avalynės remontas vartotina avalynės taisykla. Taip pat rašome: laikrodžių taisykla, mobiliųjų telefonų taisykla, televizorių, garso ir vaizdo aparatūros taisykla ir pan.
Jei vis dar abejojama dėl žodžių reikšmės, galima pasitikrinti atsivertus „Dabartinės lietuvių kalbos žodyną“. Ten parašyta, kad taisykla – taisymo dirbtuvė (avalynės, baldų, laikrodžių, elektros reikmenų taisykla). Remontas – namų, mašinų taisymas (gali būti kapitalinis, einamasis, planinis remontas).
Parengė Rūta Švedienė, Kėdainių rajono savivaldybės kalbos tvarkytoja
(Remtasi „Dabartinės lietuvių kalbos žodynu“ (http://www.lki.lt/dlkz/), „Kanceliarinės kalbos patarimais“ http://kanceliariniaipatarimai.lki.lt/)