Kaip rašyti vaistų pavadinimus?
Įprasta vartoti adaptuotus (sulietuvintus) vaistų pavadinimus, pavyzdžiui, aspirinas, tetraciklinas, nošpa, tailenolis, klomikalmas. Taip juos rekomenduojama rašyti plačiajai visuomenei skirtuose leidiniuose. Tais atvejais, kai būtina tiksliai nurodyti patentuotą vaisto pavadinimą, jis rašomas kabutėse kaip simbolinis.
Rišliame tekste, pavyzdžiui, straipsnyje, patogiau vartoti adaptuotą pavadinimą su linksnio galūne, o originalųjį galima pateikti skliaustuose, pvz.: Mano seseriai nuo osteoartrito buvo išrašyta melokso („Melox“).
Rekomenduojama su linksnio galūne rašyti ir simbolinį originalųjį pavadinimą, jeigu jis eina be nomenklatūrinio žodžio, pvz.: Mano seseriai nuo osteoartrito buvo išrašyta vaisto „Melox“ arba Mano seseriai nuo osteoartrito buvo išrašyta „Meloxo“.
Vaistai ne prieš, o nuo
Įsidėmėtina, kad nevartotinas pasakymas skiepai prieš erkinį encefalitą, vaistai prieš gripą – skiepijamės ir geriame vaistus nuo gripo, nuo erkinio encefalito. Lygiai taip pat sakome – ne masažas prieš celiulitą, o masažas nuo celiulito, ne kremas prieš raukšles, o nuo raukšlių.
Ne nuskausminamieji vaistai, o vaistai nuo skausmo
Nuskausminti – nevartotinas vertinys, vartotinas junginys skausmo šalinimas. Junginys nuskausminamieji vaistai taisytinas – vaistai nuo skausmo, skausmą malšinantys, mažinantys vaistai.
Parengė Rūta Švedinė, Kėdainių rajono savivaldybės kalbos tvarkytoja
(remtasi VLKK konsultacijų banku)