J. Basanavičiaus g. 36, 57288 Kėdainiai
Pradžia
Pradžia
Teisinė informacija
Teisinė informacija
Veiklos sritys
Veiklos sritys
E. demokratija
E. demokratija
Aktualijos
Aktualijos
Projektų viešinimas
Projektų viešinimas
Gegužės 12 d. Respublikos Prezidento rinkimai ir Referendumas
Gegužės 12 d. Respublikos Prezidento rinkimai ir Referendumas
Kaip šokis susijęs su ūkiu?

Energetika – ūkio sritis, apimanti energijos išteklius, įvairių energijos rūšių gamybą, vertimą kitomis energijos rūšimis, perdavimą ir vartojimą. Gali būti elektros energetika, branduolinė, vandelininė, vėjo ir kt. energetika.

Žiūrint per televiziją šokių konkursus, galima išgirsti „Jūsų šokio energetika yra gera.“ Kur čia sąsajos su elektrinėmis ar kitais ūkio srities dalykais? Turbūt norima pasakyti, kad šokis skleidžia gerą energiją, labai energingas, gyvas, judrus, smarkus, teigiamai veikiantis kitus. Mokslininkai išskiria daug energijos rūšių, pvz., yra judėjimo energija, virpesių, šuolio, psichinė energija. Turbūt šios ir sukuria šokio energiją.

 

Ar galima sakyti „energetinis gėrimas“?

Tonizuojamojo gėrimo pavadinimas tonikas yra vartotinas, tačiau sakyti „energetinis gėrimas“ negalima, juk žodžio energetinis daryba siejasi su energetika ir akivaizdu, kad šiuo atveju energetika niekuo dėta. Juk kalbama apie tam tikrą gėrimą, ne apie variklius ar branduolinę techniką. Šis gėrimas turėtų žmogui suteikti energijos. Viena žodžio energija reikšmių – „galėjimas dirbti, veiklumas, darbingumas, veržlumas“. Jeigu siejame su žodžiu energija – gauname energinis. Taigi taisyklingas pasakymas – energinis gėrimas. O žodį energetinis palikime energetikai, pvz., gali būti energetinis kuras, t. y. tas, kuris naudojamas šiluminei ir elektros energijai gaminti.

 

„Energinė“ ar „energetinė vertė“?

Prekių etiketėse kartais būna užrašyta: energetinė vertė, tačiau šiuo atveju pamatinis žodis yra susijęs ne su energetika, o su energija. Ją iš baltymų, riebalų ir angliavandenių gauna organizmas. Todėl energinė, o ne energetinė vertė.

 

 

 

 

 

 

Parengė Rūta Švedienė, Kėdainių rajono savivaldybės vyr. specialistė (kalbos tvarkytoja)

(Daugiau patarimų www.kedainiai.lt>Sritys>Valstybinė kalba)